Styl loftowy, czyli industrialny klimat we wnętrzu

Loft, zdjęcie główne

Surowe minimalistyczne wnętrza, otwarte przestrzenie, ściany z surowego betonu lub cegieł to kwintesencja stylu industrialnego. Moda na lofty, bo o nich mowa, rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, a kilka lat temu powróciła ze zdwojoną siłą i dziś przeżywa prawdziwy rozkwit. I chociaż nie każdy może sobie pozwolić na mieszkanie w tradycyjnym lofcie, to na zaaranżowanie wnętrza nawiązującego do pofabrycznego klimatu, już tak. Sprawdź, jak to zrobić i zdecyduj, czy to styl dla ciebie.

Słowo „loft” oznacza studio lub poddasze albo górne piętro magazynu przemysłowego. Jak to się stało, że oszczędne, pofabryczne przestrzenie zyskały miano mieszkań?

Lofty – przestrzeń nowojorskiej bohemy

Początki zainteresowania loftami sięgają 1900 roku, kiedy to paryska bohema po raz pierwszy wykorzystała hale starych magazynów i fabryk urządzając w nich pracownię. Ale prawdziwa moda wybuchała w latach 60. XX wieku, wówczas to w Nowym Jorku (i kilku innych amerykańskich miastach) pofabryczne pomieszczenia stały się ponownie miejscem artystycznych działań. Pełne światła, otwarte przestrzenie z wysokimi sufitami i wielkimi oknami posiadały niskie czynsze i stały się idealnym miejscem do twórczej pracy dla młodych artystów. Siłą kreatywności i własnej wyobraźni potrafili oni przekształcić oryginalne, ale nieco surowe pomieszczenia w wygodne mieszkania, pełniące często też rolę ich pracowni. Słynna „Fabryka” Andy’ego Warhola mieściła się w podobnym wnętrzu i przez długie lata była centrum artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtej pory lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznej bohemy i są symbolem twórczej swobody i indywidualizmu. Wraz z upływem czasu ich wyjątkowy, industrialny klimat i nieszablonowe rozwiązania architektoniczne zaczęły zdobywać uznanie wśród bogatych mieszczan i właścicieli firm. Jednak nowi odbiorcy oprócz awangardowego stylu od industrialnych wnętrz oczekiwali także komfortu. Ceny nieruchomości szybko poszły w górę i stały się atrakcyjną inwestycją będącą synonimem prestiżu. W Polsce hard lofty, czyli prawdziwe pofabryczne mieszkania, to niestety rzadkość – najwięcej znajduje się w Łodzi i na Śląsku. Dlatego też wiele firm budowlanych korzysta z trwającej mody i stawia tzw. soft lofty, czyli nowe budynki stylizowane na pofabryczny styl.

 

Styl industrialny, czyli jaki?

Wnętrza w stylu loftowym są urządzone w myśl zasady „mniej znaczy więcej”, cechuje je więc surowy klimat, oszczędność dodatków i neutralna kolorystyka. Niezbędnymi składnikami industrialnej atmosfery są: beton, cegła, a najlepszymi dekoracjami widoczne rury, kable i instalacje elektryczne oraz hydrauliczne. Jeśli chcemy zaaranżować mieszkanie właśnie w takiej stylistyce z pewnością pomocne będą gotowe rozwiązania dostępne na rynku. Aby uzyskać efekt odsłoniętych elementów konstrukcyjnych (jak betonowe słupy czy ceglane stropy) warto sięgnąć po nowoczesne materiały dekoracyjne z oferty Jeger. Miłośnicy industrialnych przestrzeni mogą wybierać wśród bogatej gamy produktów naśladujących efekt prawdziwego betonu, jak: Jeger Beton, Jeger Loft Beton czy Jeger płyty betonowe lub Jeger Mozaika Betonowa. Wszystkie są łatwe w aplikacji, a dzięki indywidualnej, niepowtarzalnej strukturze doskonale podkreślają klimat wnętrza.

 

Dobre miejsce dla indywidualistów

Zanim zdecydujemy się na zakup apartamentu stylizowanego na pofabryczny lub urządzenie w ten sposób mieszkania, zastanówmy się, czy w takiej przestrzeni będziemy się dobrze czuć. Tego typu lokum to dobry wybór dla amatorów przestronnych, oryginalnych wnętrz o niekonwencjonalnej architekturze. Ludzi o wyrazistej osobowości i charakterze – indywidualistów, którzy cenią sobie niezależność, przestrzeń, są kreatywni i nie boją się wyzwań. Jeśli nieobce są ci te cechy, to wnętrze w stylu loftu będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem, jednak jeśli wolisz przytulne i ciepłe pomieszczenia postaw na inne rozwiązanie. Przestrzeń loftu daje ogromne możliwości aranżacyjne, dlatego też może spełnić potrzeby zarówno indywidualisty, pary aktywnych ludzi, jak i rodziny z dziećmi. Wszystko zależy od tego, jak ją zagospodarujemy.

Blog

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit.

Image

Odśwież swoje domowe miejsce pracy – wykonaj metamorfozę biurka

Jeszcze rok temu praca zdalna była jednym z benefitów, oferowanym przez nowoczesne firmy. Dziś jest już normą – z powodu pandemii wpisała…

Czytaj dalej
Image

Renowacja zniszczonej toaletki z lustrem

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eos obcaecati ratione eum delectus facilis odit unde earum aspernatur aperiam? Sint…

Czytaj dalej
Image

Przygotuj się na wiosnę – odśwież donice i stwórz zielony zakątek w domu lub na balkonie

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Ipsa, nesciunt ipsam id esse eius, non saepe assumenda quasi ad fuga nobis ea deleniti illo…

Czytaj dalej
Thumb image Large image
Wait

Wait